Katedra w Rouen

Katedra w Rouen (wł. Cathédrale Notre-Dame de Rouen) – gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w Rouen, we Francji.

terakota

Jest ona ujęta dwiema różnej wysokości wieżami – północną Tour St-Romain oraz późniejszą Tour du Beurre, wybudowaną prawdopodobnie za podatek od konsumpcji masła. Środkowa wieża katedry ma żeliwną neogotycką iglicę, dodaną w 1876 roku. Warto obejrzeć Portal des Libraires z XIII wieku oraz XIV-wieczny Portal de la Calende z kunsztowną rzeźbą i delikatnym maswerkowaniem.

Osobliwościami są: grobowiec Ryszarda Lwie Serce zawierający serce króla oraz niezwykła XI-wieczna półkolista krypta. odkryta w 1934 roku.

W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku Claude Monet namalował cykl prawie 30 obrazów katedry w Rouen, z których kilka jest wystawianych w Musée d’Orsay w Paryżu. Artysta badał efekt zmiany światła padającego na zachodnią fasadę i opisał zarówno detale powierzchni, jak i bryłę, przedkładając kolor nad rysunek.

W latach 1876 -1880 najwyższy budynek na świecie. Najwyższy kościół we Francji, wyższa wieża ma 151 metrów wysokości[1], to czwarty co do wysokości kościół na świecie, a zarazem trzeci w Europie.