Remont łazienki – płytki podłogowe z terakoty i mozaika

Łazienka w bloku z wielkiej płyty – powierzchnia pomieszczenia ok. 3 m2. Brak pionów i poziomów – ściany krzywe jak nieszczęście. Brak równoległości ścian.

Poniżej stan wyjściowy przed remontem.

0047.jpg

Na podłodze znajdują się pamiętające lata 70-te płytki cementowe.

00115.jpg

0035.jpg

A to widok po remoncie – na podłogę ułożono płytki formowane ręcznie COTTO (terakota). Zrobiliśmy kompozycję z płytek 10×10 oraz płytki mozaikowej 4,5 x 4,5 cm. Dla oszczędności użyto kostki mozaikowej luzem – nie było zbyt wielu kłopotów z jej układaniem. Na ścianach ułożono mozaikę z terakoty COTTO. Do fugowania użyto sprawdzonej zaprawy Sopro (w kolorze szarym).

terakota w łazience

Terakota na podłodze została przyklejona bezpośrednio na stare płytki – przy pomocy kleju Mapei (bez efektu osuwania się płytek, zalecany do klejenia płytka na płytkę). Muszę stwierdzić, że zaprawa okazała się świetna – płytki na ścianie w arkuszach 24 x 24 – w ogóle się nie osuwały. Cała mozaika została ułożona bez krzyżyków! Na koniec wszystkie płytki oraz fugi zostały dodatkowo zaimpregnowane impregnatem do terakoty.

mozaika ceramiczna

mozaika ceramiczna

mozaika ceramiczna

mozaika ceramiczna

terakota na podłodze

terakota na podłodze

terakota na podłodze

Na koniec krótkie podsumowanie: jako użytkownik stwierdzam, że wszystkie użyte materiały spełniły w pełni oczekiwania jakie w nich pokładałem. Mozaika bezpośrednio przy wannie jak i podłoga z jasno szarą fugą praktycznie się nie brudzą – do utrzymania czystości wystarcza tylko od czasu do czasu odkurzacz, ewentualnie mop z czystą wodą.

Pozdrawiam GR.