Chronologia sztuki pradziejowej – Terakota

Paleolit
Przybliżone daty Kultura Artefakty
35000–30000 p.n.e. szatelperońska pojawiły się pierwsze ozdoby, rytmiczne nacięcia na kości i kamieniu
30000–25000 p.n.e. oryniackie perigordzka) pierwsze ryty na płytkach kamiennych i rysunki sylwetek zwierzęcych i kobiecych organów płciowych; (znalezione we Francji: Balcayre, La Ferrassie, Isturits; Niemczech: Vogelherd, Hohlenstein).
26000–18000 p.n.e. graweckie ryty i rysunki na ścianach jaskiń sylwetek zwierząt, postaci ludzkich, najstarsze figurki kobiet, zwane figurkami Wenus, (pochodzą z jaskiń Pair-non-Pair, Gargas, La Greze, Labatut, Laussel, Isturits, Laugerie-Haute we Francji; Willendorf w Austrii; Dolni Vectonice, Předmosti (Czechy).
18000–15000 p.n.e. solutrejska ryty i rysunki na kościach, figurki kobiece, reliefy znalezione w Bourdeilles Roc de Sers we Francji, El Castillo w Hiszpanii; oraz najstarsze budowle mieszkalne wykonane przez człowieka na Ukrainie.
15000–8000 p.n.e. magdaleńska (dzielona na trzy okresy: wczesno- środkowo i późnomagdaleński) rzeźbione i zdobione ornamentem figuralnym przedmioty (laski, miotacze i inne), malarstwo i reliefy na ścianach jaskiń, znalezione w Lascaux, Pech Merle, La Madeleine, Font-de-Gaume, Le Combarelles, Bernifal, Le Portel, Le Trois, Teyjat, Limeuil we Francji, Altamira, El Castillo w Hiszpanii
10000–8000 p.n.e. świderska groty, harpuny z rogu renifera, kości, zdobione motywami geometrycznymi (znalezione na Pojezierzu Mazurskim)
Mezolit
Przybliżone daty Kultura Artefakty
ok. 8000 p.n.e. kultura azylska kamienie pokryte schematycznym ornamentem (Mas d’Azil we Francji), sztuka naskalna w Hiszpanii, północnej Afryce, Na Saharze i Afryce południowej.
ok. 8000 p.n.e. kultura maglemorska zoomorficzna plastyka bursztynowa, rzeźbione kościane berła(Pomorze, Dania)
Neolit
Przybliżone daty Kultura Artefakty
w zależności od położenia geograficznego od 4500 p.n.e początek rozwoju kultur charakterystycznych dla starożytności w różnych rejonach świata rysunki naskalne w północnej Skandynawii, w rejonie jeziora Onega i nad Morzem Białym; malowana i zdobiona ornamentami ceramika, figurki kobiet i zwierząt, przedmioty z kości, bursztynu, miedzi, kamieni półszlachetnych.
2000 p.n.e. Kultury charakterystyczne dla poszczególnych regionów świata architektura pierwszych osiedli, grobowców, budowli megalitycznych. W Polsce kultura pucharów lejkowatych, kopalnia w Krzemionkach Opatowskich, ceramika sznurowa (zdobiona odciskami sznurka) w Złotej k. Sandomierza.

prahistoria.jpg